יום הולדת למדינה

ישראל כבר בת 74, ממש מבוגרת. דברים רבים היא עברה בחייה, אבל אנחנו בחרנו שלא לספר על מלחמות, גם לא על מחלות, אלא על המצאות, על פיתוחים ועל תגליות! ובהחלט יש לנו במה להתגאות.

רבים נוהגים לומר "אנחנו אומת ההיי־טק" כי המצאנו את הדיסק־און־קי (החסן נייד), וייז, ויקס, מובילאיי, פיירוול, פנגו ומוב־איט; וגם שישראל תמיד נתונה לאיומים, ולכן יש לנו פיתוחים רבים בתחום הביטחון, כמו כיפת ברזל, טילי חץ, לווייני אופק והמשגר שביט; שישראל היא מדינה חקלאית: כאן התגלתה אֵם החיטה ופותחו עגבניות שֶרי, ענבים ללא חרצנים, אבטיח־מינִי ומנדרינות אוֹרי; שתמיד הייתה כאן בעיית מים, ולכן התפלת המים בארץ מתקדמת מאוד, וחקלאים משקים גידולים בעזרת טפטפות, שגם הן המצאה ישראלית; שיש לנו מאכלים ייחודיים, וכל ישראלי אשר חי בחוץ­־לארץ ויקבל אותם בחבילה מהארץ – ירגיש מייד בבית, כמו שקדי מרק, פתיתים ובמבה.

אבל יש עוד דברים שהמציאו או פיתחו ישראלים, כמו התוכנות פגסוס ואאוטבריין, רובוט לנטרול פצצות ושרוול לחילוץ לכודים ממגדלים, פיתוחים רבים בתחום הרפואה (מצלמות זעירות, תרופות חדשניות ועזרים לבעלי מוגבלויות), ובחיי היום־יום: מסחטת הדרים, סיר פלא שמאפשר אפייה ללא תנור, רובוטים שמנקים את הבריכה ומכסחים את הדשא, בייביסנס שמנטר את נשימת התינוקות, קלנועית שמאפשרת למבוגרים ולבעלי קושי בתנועה להגיע בקלות ממקום למקום, רהיטי ראטן – שהם יפים וגם עמידים וקלים לתחזוקה יותר מרהיטי קש או עץ; ואם אתם שוב רעבים, גם שניצל הסויה הוא המצאה ישראלית.

וכרגיל, אנחנו מזמינים אתכם לשלוח אלינו את ההמצאות שלכם למדור ממציא/ת החודש.

יום עצמאות שמח וקריאה מהנה,
רוני לנגרמן־זיו,
עורכת

 

מה בגיליון?

74 המצאות ופיתוחים כחול־לבן
טכנולוגיה ומחשבים
צבא וביטחון
רפואה ובריאות
חקלאות וסביבה
לבית ולגינה
רכב ותחבורה
משחקים ונהנים
אוכלים בתיאבון
תנועה וארכאולוגיה

 

יום העצמאות:
איך הזיקוקים מקשטים את השמיים בצבעים מרהיבים?
מה היו גלגוליו של המטבע הישראלי מהקמת המדינה ועד היום?
מדוע נקבעו צבעיו של הדגל כחול-לבן והמנורה בסמל המדינה?

 

ל"ג בעומר: איך מכבים מדורה, ולא בעזרת מים?

וגם:
איך מגדלים פטריות בבית בתום עונת הליקוט?
איך צילמו את השמש בלילה?
מה הקסם של האמנית היפנית המפורסמת, אשת הנקודות יָאיוֹי קוּסָמָה?

מאיירת השער: נטע שלם סוקולובסקי