אביב של חירות

אחד משמותיו של חג הפסח הוא חג החירות. משמעות המילה "חירות" במילון היא: מצב שאדם הוא אדון לעצמו, והוא רשאי לפעול כרצונו ללא מגבלות. במיוחד בתקופה הזאת, שרבים מאיתנו מרגישים כי נשללה מהם חירותם לגור בבית שלהם, וכי אינם יכולים להסתובב חופשיים ביישוב מגוריהם, ללכת לבית הספר הוותיק ולחוגים האהובים ולהיפגש עם החברים כמו שהיו רגילים, המילה "חירות" מחפשת משמעות. איפה חירות נמצאת עבורכם, במצב החדש?

בפסח אנו חוגגים את היציאה מעבדות במצרים לחירות בישראל. לדברי ההיסטוריונים, נראה שלא בני ישראל בנו את הפירמידות במצרים, אך ללא ספק המבנים האלה מרתקים. מדוע נבנו הפירמידות? מה נטמן בהן? מה נכתב על קירותיהן הפנימיים?

בין היתר נמצאו בפירמידות אבני חן. אבנים מיוחדות אלה היו חשובות גם בימי קדם, לא רק לפרעונים, אלא גם בתרבויות אחרות, למשל על בגדי הכוהן הגדול בבית המקדש. אילו סוגים של אבני חן קיימות? האם כולן באמת אבנים? ואילו סיפורים סופרו על אודותיהן?

החודש מציינים גם את יום כדור הארץ, וזו הזדמנות להרהר בחיים בו: מה היה כאן לפני שהיו בו חיים, ומה יהיה כאן לאחריהם?; זו הזדמנות גם להזכיר שאומנם רוב כדור הארץ מכוסה מים, אך מיליוני אנשים סובלים ממחסור במים ראויים לשתייה. מה התפקיד של פחם בניקוי מים מזוהמים?

בתחילת החודש מציינים גם את יום המוּדעוֹת לאוטיזם, ולכבודו נכיר את טֶמפּל גרנדין, חוקרת ומרצה שנמצאת על הרצף האוטיסטי ורותמת את הראייה הייחודית שלה לטובת בעלי חיים.

חג הפסח נקרא גם חג האביב. בעונה זו הטבע פורח ומלבלב. נבין מדוע פרחים צבעוניים, מה החרקים מצליחים לראות ואנחנו לא, ולמה יש פרחים מוגנים.

שלכם,
רוני לנגרמן־זיו,
עורכת

מה בגיליון?

חג אביב שמח
אביב, חירות, מצות – על משמעות שמותיו של חג הפסח
מה נקבר בפירמידות ומה נכתב על קירותיהן?
הפרעונים נקברו עם אבנים יקרות לצידם – מהן אבני החן?
חג האביב: מדוע הפרחים צבעוניים?
יוצאים לקניות לחג: אילו מניפולציות המשווקים מפעילים עלינו?

ועוד מועדים לשמחה
יום כדור הארץ: מבט מראשית ימיו ועד לעתיד הרחוק
יום העטלף: מועיל או מזיק? מפחיד או גיבור?
יום האוטיזם: טמפל גרנדין רתמה את האוטיזם לטובת בעלי חיים
1 באפריל: הרמס – האל הערמומי במיתולוגיה היוונית
יום העיצוב הגרפי: מתנסים בעיצוב בעצמנו

איור השער:חוליה פיליפונה ארז